Mandulaolaj, amiben a szépség és az egészség találkozik
A mandulaolajnak éppúgy helye van a konyhapolcon, mint a fürdőszoba szekrényben. Hogy miért? Máris elmondom, én hogyan szoktam használni!
A mandulaolaj szerintem egy valódi csodaszer, ami mindig van itthon. Sokszínű a felhasználási lehetőségek palettája. Amikor Dávid újszülött kisbaba volt, akkor semmi mást nem tettem a fürdővízébe, csak néhány csepp mandulaolajat. Sőt a babamasszázshoz is ezt használtam. Ez egy olyan természetes olaj, ami puhán tartja a kisbabák érzékeny bőrét, nem szárad ki a víztől vagy a hidegtől.
Arra mindig figyelni kell, hogy csak hidegen sajtolt 100%-os mandulaolajat válassz, a legjobb, ha hazai termelőtől. Ez azért fontos, mert így biztosan nem használnak vegyi oldószert a készítésénél. Vass Zsolt balaton-felvidéki mandulaolajának csomagolásán például azt ajánlja, hogy napi egy kis kanállal fogyasszunk el belőle, mert jót tesz az egészségnek és a szépségnek.
Hogyan használhatod bőrápolóként?
Köztudott, hogy a természetes bőrápoló kozmetikumok alapja ez az olaj. Ha például bőrradírt vagy hidratáló krémet készítek itthon, abból sosem maradhat ki a mandulaolaj. Csupán cukrot vagy kávézaccot keverek hozzá és máris megvan a tökéletes arcradír! Bőrnyugtató hatású és nagyon könnyen felszívódik.
Újabban a szem alatti karikák halványítására vetem be esténként. Ilyenkor a mandulaolajat pamut korongra csepegtetem és 10-15 percre a szememre teszem. Amíg én pihenek, addig az olaj dolgozik és reggel üdébben ébredek.
Télen olykor még a táskámba is bedobtam séta előtt, mert a kétéves fiamnak gyakran kiszáradt a szája és ilyenkor pár csepp mandulaolajjal kentem be, ami azonnal segített neki.
Mi kerüljön az asztalra?
A mandulaolaj nem csak kívülről szépít meg, de gazdag tápanyagforrás, így salátára öntve is jó választás. Én magában nem szeretem kanalazni, inkább öntetként fogyasztom rendszeresen. Magas koncentrációba tartalmaz linolsavat, olajsavat és fehérjéket, valamint A, B1, B2, B6 ,E és D-vitamint. Nagyobb mennyiségben hasfájásra is alkalmazzák, mivel remek hashatjó. Kutatások igazolják, hogy csökkenti az érelmeszesedés kockázatát, erősíti az immunrendszert és a vércukorszintre is jótékony hatással van.